W obecnych czasach coraz więcej osób uskarża się na ból kręgosłupa i dolegliwości stawów. Problemy dotyczą osób w różnym wieku, natomiast często obserwuje się je u młodych ludzi. Mają na to wpływ warunki w jakich żyjemy, współczesny styl życia, długotrwała ale też często nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia, spędzanie wielu godzin przed komputerem, mała aktywność ruchowa. Dodatkowym obciążeniem jest przewlekły stres oraz kumulacja napięć w ciele. Oczywiście zdarza się, że bóle kręgosłupa wynikają z zaniedbań wad postawy w dzieciństwie. Jednak w większości nabywamy je wraz z wiekiem, latami pracując na siebie doprowadzając do ograniczenia sprawności fizycznej. Jak walczyć z bólem kręgosłupa i stawów?
Fizjoterapia – terapia manualna na ból kręgosłupa
Jest wiele metod leczenia dolegliwości kręgosłupa. Należy pamiętać, że poza silnymi opcjami (operacyjna czy farmakologiczna) z pomocą idzie nam fizjoterapia. Jedną z uznanych metod nieinwazyjnych w fizjoterapii jest terapia manualna. Odpowiednio postawiona diagnoza specjalisty oraz właściwy dobór i plan terapii umożliwi szybki powrót do poprawy sprawności fizycznej oraz zwiększy komfort życia.
Terapia manualna polega na zastosowaniu odpowiednich technik masażu poprzez dotyk i ucisk właściwych punktów na ciele. Wykorzystywana jest przy bólach kręgosłupa, uszkodzeniach stawów, dolegliwościach związanych z dyskopatią, rwą kulszową, nerwobólach czy w leczeniu urazów sportowych.
Masaż leczniczy doskonale poradzi sobie z występującym bólem, zlikwiduje napięcia mięśniowe, a także zwiększy zakres ruchomości kręgosłupa oraz innych stawów. Prawidłowo wpływa na pobudzenie układu krążenia dając lepsze ukrwienie. Pozytywnie wpływa także na układ nerwowy dając uczucie odprężenia, lekkości oraz poprawę nastroju.
Wskazania do terapii manualnej:
- Dolegliwości bólowe kręgosłupa, odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego
- Bóle głowy, w tym migreny
- Rwa kulszowa
- Nerwobóle
- Drętwienie kończyn i palców
- Bóle szyi i karku
- Bóle mięśni i stawów
- Zmiany zwyrodnieniowe
- Stany napięcia i przeciążenia kręgosłupa
- Bóle kręgosłupa w czasie ciąży i po jej rozwiązaniu
- Powikłania urazów sportowych
- Bóle związane z urazem np. po wypadkach komunikacyjnych
- W leczeniu pooperacyjnym
Przeciwwskazania terapii manualnej:
- Ostre stany zapalne
- Choroba nowotworowa
- Świeże stany pourazowe
- Złamania i pęknięcia
W celu uzyskania najlepszych i długotrwałych efektów istotna jest regularność i powtarzanie zabiegów.
Warto pamiętać o właściwym działaniu profilaktycznym, czyli zadbać o prawidłową postawę ciała, prawidłowe podnoszenie i dźwiganie ciężkich przedmiotów, zwiększyć aktywność fizyczną – odpowiednio dostosować ją do wieku i możliwości. Warto zadbać również o zdrowe odżywianie i dbanie o siebie, a także zminimalizowanie stresów i umiejętne radzenie sobie z napięciami podczas dnia. W dzisiejszych czasach może nie wydawać się to takie łatwe, ale trening czyni mistrza, wierzymy że się uda!