Powiększanie piersi bez śladu skalpela?
Dziś piękny i jędrny biust to już nie zawsze sprawa natury. Od lat bowiem powiększanie piersi to jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie. Od lat 60-tych, kiedy to trzydziestoletniej Timmie Jean jako pierwszej pacjentce wszczepiono implanty piersi wiele się w tej kwestii zmieniło. Z biegiem lat udoskonalano protezy, aby stały się one najbardziej zbliżone do naturalnych. Zmieniały się też techniki operacyjne, by minimalizować ryzyko powikłań i jednocześnie odpowiadać na potrzeby najbardziej wymagających pacjentek. Te techniki zmieniają się i dzisiaj, ponieważ chirurgia plastyczna jak wiele dziedzin medycyny przeżywa swój renesans. Wśród nich najnowszą i najnowocześniejszą jest bez wątpienia endoskopowe powiększanie piersi. W Stanach Zjednoczonych popularność zdobywa od około dziesięciu lat, u nas jest wciąż nowością ale z roku na rok liczba pacjentek, które chcą uniknąć blizny wzdłuż fałdu podpiersiowego dynamicznie wzrasta.
Na czym polega ta metoda?
Powiększając piersi endoskopowo robię cięcie w dole pachowym. Pod kontrolą endoskopu wytwarzam lożę (kieszeń) pod mięśniem piersiowym, do której następnie wkładam implant. Endoskop to nic innego jak rurka z sondą wyposażona w małą kamerę i jasne światło. Kamera wysyła obraz do ekranu, na którym dokładnie widzę w powiększeniu wewnętrzne struktury ciała.
Umożliwia to precyzyjne działania, które nie tylko pomogą dokładnie wypreparować określoną lożę dla implantu ale także skontrolować ją, aby ograniczyć wszelkie możliwe powikłania związane z jego przemieszczaniem lub krwawieniem z niezamkniętych naczyń. Samo cięcie pod pachą ma długość około 3-5 cm a powstała blizna po okresie mniej więcej sześciu miesięcy jest praktycznie niewidoczna. Krótsze cięcie sprawia również, że większość pacjentek przechodzi rekonwalescencję szybciej niż w tradycyjnej metodzie powiększania piersi (poprzez cięcie w fałdzie piersiowym lub wokół otoczki brodawki).
Przy wykorzystaniu metody endoskopowej pacjentki w zasadzie mają dowolność w wyborze kształtu i wielkości implantu. Są jednak pewne ograniczenia. Pacjentki z piersiami obwisłymi, z dużym nadmiarem luźnej skóry lub z wrodzonymi zniekształceniami piersi powinny zdecydować się na operację przy użyciu tradycyjnych dostępów operacyjnych. Zapewni to lepszy efekt operacji a chirurg, oprócz wszczepienia implantu, będzie miał możliwość poprawienia istniejących niedoskonałości piersi.