Czym jest badanie dermatoskopowe?
Znamiona barwnikowe, zwane potocznie pieprzykami ma niemal każdy z nas. Bywa, że z częścią z nich się rodzimy a część z nich pojawia się na naszym ciele z biegiem lat. Największym czynnikiem wpływającym na pojawianie się zmian jest słońce, dlatego bardzo istotne jest aby szczególnie po lecie skonsultować ze specjalistą wszystkie nowo powstałe zmiany barwnikowe na skórze.
Pieprzyki dzielimy na znamiona zwykłe (płaskie lub wypukłe) oraz atypowe. O ile te pierwsze nie powinny nas niepokoić, to drugie – z uwagi na ryzyko zezłośliwienia, wymagają określonego postępowania. Precyzyjne odróżnienie zmian barwnikowych łagodnych od dysplastycznych przez specjalistę dermatologa jest podstawą dermatoskopii, która stanowi skuteczne narzędzie w profilaktyce czerniaka – nowotworu o wysokim stopniu złośliwości.
Dermatoskopia to nieinwazyjna metoda badania skóry, znamion i błon śluzowych, która pozwala wykluczyć lub stwierdzić obecność niepokojącej zmiany skórnej. Jeżeli zachodzi taka konieczność, zmiany skórne są wycinane i przekazywane do badania histopatologicznego.
Profilaktyczne, dermatoskopowe badanie znamion zaleca się wykonywać raz do roku. Istnieją jednak pewne wskazania, które nakazują przeprowadzenia badania dermatoskopowego znacznie częściej.
Do grupy podwyższonego ryzyka zaliczają się m.in. pacjenci:
- z jasną karnacją
- z licznymi piegami
- mający trudność w opalaniu się na brązowo
- mający wiele zmian na skórze o różnych kształtach i różnym zabarwieniu
- z przypadkami czerniaka w rodzinie
- często opalający się lub korzystający z solarium
- z tendencją do poparzeń słonecznych.
WAŻNE! Pełne wyleczenie osób, u których stwierdzono czerniaka, zależy od wczesnego jego rozpoznania.