Czym są peelingi medyczne?
Peelingi medyczne polegają na miejscowym stosowaniu odpowiednio dobranych substancji chemicznych, które prowadzą do celowego, kontrolowanego złuszczania naskórka obejmującego nie tylko powierzchowne warstwy skóry ale sięgające także w znacznie głębiej. W zależności od głębokości złuszczenia możemy wyróżnić peelingi: powierzchowne, średnio głębokie i głębokie(medyczne). Peelingi powierzchowne obejmują warstwę rogową naskórka, usuwając jedynie martwy naskórek i nadmiar sebum. Stosujemy tutaj m.in. maseczki typu peel-off, kawitację (ultradźwięki), peelingi enzymatyczne, chemiczne. Przy zastosowaniu peelingu średnio głębokiego dochodzimy do warstwy brodawkowatej skóry właściwej, który pobudza komórki skóry do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych. Zabieg można wykonać za pomocą kwasu glikolowego, TCA, kwasu pirogronowego itp. Natomiast peelingi obejmujące głębokie warstwy skóry, sięgające od naskórka do warstwy siateczkowatej skóry właściwej, to peelingi typowo medyczne. Dzięki nim wykonujemy zabiegi, które umożliwiają poprawę wyglądu blizn, usuwanie zmarszczek czy przebarwień.
Peelingi mają ogromne zastosowanie w leczeniu różnych problemów skórnych. Stosowane są zarówno w celu poprawy wyglądu i jakości skóry oraz utrzymania jej w dobrej kondycji.
Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Osoba wykonująca zabieg oczyszcza powierzchnię skóry przygotowując ją do nałożenia właściwego preparatu. Do dwóch tygodni przed zabiegiem nie należy stosować żadnych kremów z retinolem i innych silnie działających kremów złuszczających.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg poprzedzony jest konsultacją u specjalisty, który po dokładnej ocenie stanu skóry pacjenta, odpowiednio kwalifikuje do zabiegu. W zależności od problemu dobierany jest odpowiedni rodzaj peelingu chemicznego. Na oczyszczoną powierzchnię skóry nakłada się specjalnie przygotowany roztwór. Czas pozostawienia preparatu na skórze zależy od wskazań, głębokości oraz indywidualnej reakcji skóry. Zdarza się, że po zabiegu następuje silna reakcja skóry a w późniejszym czasie intensywny wysyp wyprysków skórnych. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje indywidualnie na wykonany zabieg. Następnie zmywamy peeling preparatem neutralizującym działanie kwasu. Procedurę kończymy nakładając krem łagodzący i przyspieszający regenerację naskórka.