Czym są stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe, których skład bazuje m.in. na kwasie L-polimlekowym (SCULPTRA, LANLUMA), czy polinukleotydach (NUCLEOFILL) to preparaty pobudzające odbudowę kolagenu.
Kwas L-polimlekowy to związek chemiczny występujący fizjologicznie w organizmie, który poprzez pobudzanie wytwarzania włókien kolagenowych i elastynowych, przyczynia się do pobudzania i uruchamiania procesów regeneracyjnych w skórze. Zapewnia tkankom elastyczność i poprzez sieć włókien tworzy swego rodzaju rusztowanie dla tkanek. Dzięki temu zwiększa napięcie skóry i poprawia jej jędrność.
Polinukleotydy natomiast mają zdolność przestrzennego przyłączania dużej ilości cząsteczek wody, dzięki czemu zwiększają nawilżenie tkankowe. Wpływają także na wzrost liczby i aktywność fibroblastów, a więc najważniejszych komórek odpowiedzialnych za ciągłą odbudowę wielu składników skóry.
Stymulatory tkankowe mogą być stosowane do powiększania objętości okolic skóry (wolumetria), szczególnie do korekcji zagłębień skóry, bruzd, zmarszczek, fałdów skórnych, blizn, poprawy wyglądu okolicy wokół oczu oraz przy objawach starzenia się skóry. Może być również stosowany do korekcji znacznych braków objętości skóry w przypadku zaniku tkanki tłuszczowej (lipoatrofii).
Stymulatory tkankowe służą bardziej do kompleksowego usuwania objawów starzenia się skóry, takich jak wiotkość, ubytki tkanki podskórnej i związane z tym zagłębienia itp. niż do usuwania pojedynczych zmarszczek.
Jak przygotować się do zabiegu?
Podawanie stymulatora tkankowego odbywa się drogą iniekcyjną. Dlatego na dwa tygodnie przed i tydzień po zabiegu Pacjent nie może stosować leków lub substancji wpływających na krzepliwość krwi. Nie wolno stosować witaminy E czy aspiryny.
Jak przebiega zabieg?
Zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem medycyny estetycznej. Po dokładnym zebranym wywiadzie lekarz dobiera odpowiedni preparat do skóry pacjenta. Preparat aplikowany jest w ustalone partie przy pomocy nakłuć bardzo cienkimi igiełkami. Po zakończeniu aplikacji lekarz rozmasowuje twarz, aby równomiernie rozprowadzić wstrzyknięty preparat.
Działanie regeneracyjne preparatu przebiega w sposób kilkuetapowy. W początkowym etapie, po wstrzyknięciu preparatu otrzymywany jest pierwotny efekt wynikający z wypełnienia preparatem. Następnie, woda wchodząca w skład preparatu zostaje wchłonięta, co skutkuje zauważalnym pozornym wycofaniem się efektu.
W końcu, na skutek stymulacji syntezy włókien kolagenowych, dochodzi do odbudowania struktury kolagenowej będącej szkieletem tkanki skórnej. Prowadzi to do powstania ostatecznego rezultatu zabiegu.