Czym jest toksyna botulinowa?
Pierwsze zmarszczki zaczynają się pojawiać około 25 – 30 roku życia. To jest zatem dobry czas na rozpoczęcie swojej przygody z medycyną estetyczną. Prawdą jest, że im wcześniej rozpoczniemy zabiegi profilaktyczne, tym wolniej nasza skóra będzie się starzeć.
Toksyna botulinowa, popularnie nazywana „botoksem” to substancja obecna w medycynie od ponad 30 lat. Jest to neurotoksyna wytwarzana przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Jej zadaniem jest blokowanie przewodnictwa pomiędzy nerwem a mięśniem. Zapobiega to powstawaniu nowych zmarszczek i daje efekt wygładzenia tych już istniejących. Toksyna botulinowa powoduje odprężenie i zrelaksowanie mięśni twarzy. Dzięki temu możliwe jest odzyskanie naturalnego i świeżego wyglądu.
Jak przygotować się do zabiegu?
Aby wykonać zabieg z użyciem toksyny botulinowej nie są wymagane skomplikowane badania. Lekarz kwalifikujący przeprowadza wywiad lekarski, ogląda skórę – czy w miejscach planowanego podania preparatu nie ma podrażnień lub infekcji miejscowych. Podczas konsultacji należy zawsze poinformować lekarza o przyjmowanych lekach oraz szczerze odpowiedzieć na zadane przez niego pytania. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań, które dyskwalifikują Pacjenta z możliwości wykonania zabiegu.
Jak przebiega zabieg?
Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej są wykonywane przez lekarzy medycyny estetycznej, którzy ukończyli odpowiednie szkolenia i posiadają stosowne certyfikaty. Zabieg polega na podaniu przy pomocy igły toksyny botulinowej w miejsca, które tego wymagają. Dyskomfort zabiegu związany jest jedynie z ukłuciami igłą, które po zastosowaniu znieczulenia miejscowego są praktycznie bezbolesne. Zabieg trwa około 20 minut a bezpośrednio po nim można wrócić do aktywności.