W dzisiejszych czasach mamy niestety niewiele okazji na relaks, szybki tryb życia, natłok obowiązków sprawia, że stres towarzyszy nam niemal codziennie. Każdy z nas w sytuacjach zarówno stresujących jak i codziennych chciałby zachować swobodę – niekomfortowe plamy powstałe w skutek pocenia się nie są nam więc do niczego potrzebne. Radzimy, jak zwalczyć nadpotliwość!
Nadpotliwość – dlaczego się pocimy?
Wszystko zależy od ilości posiadanych gruczołów potowych. Niektórzy z nas mają ich więcej, inni przyzwyczaili swoje gruczoły do intensywniejszej pracy poprzez regularne uprawianie sportów. Pot możemy podzielić także pod względem zapachu – w skutek stresu wydzielamy pot z gruczołów apokrynowych – mówiąc krótko powstała wydzielina bogata jest w białka, a to powoduje jej nieprzyjemny zapach. Pot termiczny powstały po wysiłku fizycznym jest nieco przyjemniejszy w odczuciach i mniej wonny.
Należy pamiętać, że człowiek składa się w 60% z wody, pocąc się jesteśmy narażeni na niedobór płynów, a to powoduje osłabnięcie organizmu. Podczas treningu jesteśmy przygotowani aby zabrać ze sobą butelkę wody i uzupełniać balans wodny, jednak w sytuacjach codziennych, kiedy nadmiernie się pocimy, czujemy się nie tylko niekomfortowo, ale narażamy także nasz organizm na szybką utratę energii.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową
Toksyna botulinowa nazywana potocznie botoxem ma bardzo szerokie zastosowanie zarówno w schorzeniach neurologicznych, jak i w dziedzinie medycyny estetycznej, gdzie swoim efektem podbija serca pacjentów. Działa hamująco na przewodnictwo nerwowo – mięśniowe i w ten sposób osłabia siłę nadreaktywności mięśni.
Nadpotliwość jest problemem, z którym zmaga się wiele osób, u których występuje więcej gruczołów potowych. Toksyna botulinowa jest obecnie najskuteczniejszym i najszybciej działającym sposobem walki z tym schorzeniem. Zabieg polega na podaniu toksyny w wybrany obszar i rozprowadzeniu jej za pomocą iniekcji co kilka milimetrów. Dzięki temu hamujemy wydzielanie potu na obszarze poddanym zabiegowi.
Przebieg zabiegu
Przed przystąpieniem do zabiegu przeprowadzana jest konsultacja z lekarzem, podczas której pacjent udziela wyczerpujących informacji na temat swojego stanu zdrowia, omawiana jest zgoda wraz ze wskazaniami oraz przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu. W niektórych przypadkach wykonywany jest test Minora zwany również testem potliwości. Pocenie się jest związane z termoregulacją, u każdego miejsce i ilość wydzielania potu jest inne. Test pozwoli zdiagnozować obszary objęte największą potliwością.
Czy zabieg leczenia nadpotliwości toksyną botulinową boli?
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, co znacznie poprawia komfort pacjenta w trakcie przeprowadzania przez lekarza procedury.
Efekty zabiegu
Działanie botoksu rozwija się pomiędzy 3 a 10 dniem od wykonanego zabiegu. Po upływie 2 tygodni możemy ocenić pełen efekt zabiegowy. Długość efektu zabiegowego uzależniony jest od obszaru, indywidualnych predyspozycji i ilości podanego preparatu. Najczęściej działanie toksyny botulinowej utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, w przypadku leczenia nadpotliwości możemy uzyskać efekt nawet od 6 do 12 miesięcy.