Nadmierne pocenie się to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyny tego zaburzenia mogą być różne – od niezdrowej diety przez stresujący tryb życia, aż po poważne problemy zdrowotne. Nadpotliwość jest kłopotliwą dolegliwością, która często utrudnia życie zawodowe i towarzyskie. Można ją jednak skutecznie leczyć. Na czym polega leczenie nadpotliwości toksyną botulinową? Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu? Sprawdzamy jak skutecznie wyleczyć nadpotliwość!
Nadpotliwość – dlaczego się pocimy? Skąd się bierze?
Pocenie się to naturalne zjawisko fizjologiczne, które związane jest z termoregulacją organizmu – dzięki poceniu się organizm człowieka nie ulega przegrzaniu, a nasze ciało utrzymuje właściwą temperaturę. Zwykle pocimy się intensywniej przy wysiłku fizycznym, w stresujących sytuacjach lub w miesiącach, kiedy temperatura powietrza jest wysoka i nasz organizm musi się ochłodzić. To, ile potu usuwa nasz organizm związane jest z liczbą gruczołów potowych – jedni z nas mają ich więcej, inni mniej. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na dłoniach, stopach, ale osoby mające problem z nadpotliwością często uskarżają się na intensywne pocenie się także na twarzy i pod pachami. Czy nadpotliwość warto leczyć? Oczywiście! Problem ten nie tylko wpływa na nasze zdrowie psychiczne – czujemy się niekomfortowo i stronimy od ludzi, ale także na zdrowie fizyczne. Organizm człowieka składa się w 60% z wody – pocąc się intensywniej jesteśmy narażeni na utratę płynów, a co za tym idzie – tracimy energię i czujemy się osłabieni.
Skuteczne leczenie nadpotliwości – toksyna botulinowa
Chociaż współczesna medycyna zna coraz więcej metod leczenia nadpotliwości, to właśnie toksyna botulinowa (potoczna nazwa botoks) uznawana jest za substancję, która najszybciej i najskuteczniej pozwala pozbyć się problemu nadmiernego pocenia się.
Zabieg toksyną botulinową polega na wstrzykiwaniu substancji w wybrany obszar ciała – ten, który wykazuje nadmierną potliwość (np. pachy, dłonie, stopy). Iniekcji dokonuje się co kilka milimetrów – dzięki temu hamujemy nadreaktywność gruczołów potowych i wydzielanie się potu na danym obszarze.
Nadpotliwość – jak przebiega leczenie nadpotliwości w Klinice RevitaLife?
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza konsultację, podczas której Pacjent udziela wyczerpujących informacji o swoim stanie zdrowia. Jeśli pojawią się przeciwskazania do zabiegu: infekcje skórne, zdiagnozowane zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, zaburzenia krzepnięcia krwi lub uczulenie na składniki preparatu lekarz może nie wykonać zabiegu. Po zakwalifikowaniu Pacjenta na zabieg możemy wykonać test Minora (test potliwości), który pozwala sprawdzić, które obszary ciała są objęte największą potliwością.
Zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, aby zmniejszyć dyskomfort Pacjenta. Pełny efekt zabiegowy odczuwalny jest już po 2 tygodniach, a działanie toksyny botulinowej utrzymuje się nawet do 6-12 miesięcy – uzależnione jest od obszaru ciała poddanego zabiegowi i od indywidualnych predyspozycji Pacjenta.
Cena wykonania zabiegu leczenia nadpotliwości toksyną botulinową w Klinice RevitaLife w Warszawie to ok. 1800-2000 złotych, w zależności od obszaru ciała.