Peelingi chemiczne inaczej zwane kwasami to substancje dzięki, którym złuszczamy skórę w celu poprawy jej wyglądu. Dzielą się one w zależności od głębokości działania na peelingi powierzchowne, średnio głębokie i głębokie. Jaki peeling chemiczny wybrać? Jakie efekty można uzyskać po peelingu chemicznym? Odpowiadamy!
Peelingi chemiczne inaczej zwane kwasami to substancje dzięki, którym złuszczamy skórę w celu poprawy jej wyglądu. Dzielą się one w zależności od głębokości działania na peelingi powierzchowne, średnio głębokie i głębokie. Te pierwsze swoim działaniem obejmują wierzchnią część naskórka, kolejne docierają do warstwy podstawnej, natomiast głębokie złuszczają cały naskórek dochodząc, aż do skóry właściwej i są peelingami typowo medycznymi. Poprzez złuszczanie kwasami jesteśmy w stanie poprawić kondycję skóry zarówno na zewnątrz jak i od wewnątrz, działając stymulująco na włókna kolagenowe i elastynowe, a także na produkcję kwasu hialuronowego.
Peelingi chemiczne to świetny sposób na wiele różnych problemów skórnych takich jak: przebarwienia, wiotkość skóry, trądzik czy rozszerzone pory. W ciągu lata duża część kwasów nie jest wskazana ze względu na podrażnienie skóry oraz reakcje fotoalergiczne i możliwość powstania przebarwień. Powyższe działania niepożądane występują szczególnie przy braku odpowiedniego zabezpieczenia się przed promieniowaniem UV. Są jednak peelingi, które możemy wykonać latem takie jak PRX-T33 oraz kwas migdałowy.
Zabieg PRX-T33 – dla kogo?
Zabieg PRX-T33 jest to specjalnie opatentowana formuła połączona z mocnym masażem liftingującym. Peeling ten zawiera w sobie kwas TCA, który jest zmodulowany przez wodę utlenioną i dzięki temu nie jest kwasem agresywnym. Bardzo mocno napina naszą skórę, jednocześnie stymulując ją do produkcji nowego kolagenu i elastyny, bez efektów ubocznych tradycyjnych peelingów. Dodatkowo w swojej formule peeling ten zawiera kwas kojowy, który działa hamująco na proces melanogenezy, czyli zapobiega powstawaniu przebarwień, rozjaśnia i wyrównuje koloryt skóry. Kolejnym jego atutem jest łagodzenie zmian trądzikowych, regulacja wydzielania sebum oraz zwężenie ujść gruczołów łojowych widocznych na naszej skórze w postaci mało estetycznych porów.
Kwas migdałowy – delikatny peeling chemiczny
Kwas migdałowy jest bardzo delikatnym peelingiem, który nie uwrażliwia naszej skóry na promieniowanie słoneczne oraz nie powoduje mocnego złuszczania dzięki czemu możemy go swobodnie stosować przez cały rok, nawet w bardzo słoneczne dni. Odświeża on naszą skórę, stymuluje do produkcji kolagenu i elastyny oraz nadaje świetlisty i wyrównany koloryt cerze.
Inne peelingi chemiczne stosujemy zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Najczęściej poleca się te kwasy, które mocno złuszczają, ponieważ pozbycie się starego, zrogowaciałego naskórka pozwala odsłonić świeżą, delikatną skórę. Mocna eksfoliacja daje też duże szanse na pozbycie się przebarwień nabytych latem. Po okresie łuszczenia skóra staje się bardziej jędrna, odżywiona, jest zastymulowana do produkcji nowego kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które sprawiają, że jest elastyczna i bardziej nawilżona.
Jaki peeling chemiczny wybrać?
Peeling chemiczny powinien być zawsze odpowiednio dobrany do cery danego pacjenta. Oceny takiej powinien dokonać kosmetolog lub lekarz, ponieważ peelingi chemiczne mają różne składy oraz różne stężenia i wartości pH, pKa mówiące o ich sile i głębokości działania. Z tego względu nie każdy kwas nadaje się do każdej cery. Pacjenci o skórze wrażliwej, naczyniowej lub cienkiej, pergaminowej nie powinni stosować mocnych peelingów z efektem głębokiego złuszczania. Odwrotna jest sytuacja w przypadku skór grubych, tłustych i porowatych. Dla tego typu pacjentów mocna eksfoliacja jest wskazana, ponieważ aby pobudzić skórę do produkcji kolagenu i elastyny preparat musi dotrzeć głębiej. Zbyt delikatny kwas nie przedostałby się przez grubą warstwę rogowego naskórka. Złuszczenie tej warstwy spłyci również widoczne na skórze pory oraz da efekt młodszej skóry.
Ważnym kryterium w doborze odpowiedniego peelingu chemicznego jest też problem na jaki chcemy zaradzić. Mimo tego, że wszystkie peelingi działają po trochu na większość problemów z cerą takich jak : utrata jędrności, przebarwienia, czy trądzik to trzeba pamiętać, że inne kwasy stosujemy na przebarwienia, inne stricte na poprawę jędrności, a jeszcze inne na trądzik. Co więcej nawet przy problemach trądzikowych dobieramy różne peelingi dzieląc je wedle rozpoznania na trądzik aktywny, zaskórnikowy lub trądzik różowaty.
Peeling chemiczny na trądzik
W przypadku aktywnych zmian trądzikowych świetnie sprawdza się kwas salicylowy, natomiast na trądzik zaskórnikowy oraz blizny potrądzikowe często zalecany jest kwas pirogronowy. Trądzik różowaty jest już zupełnie innym problemem wynikającym ze zmian naczyniowych, dlatego też pielęgnacja tego typu skóry jest inna. Przy naczynkach oraz trądziku różowatym stosuje się delikatne peelingi chemiczne takie jak Arginina, Migdał oraz wcześniej wspominany PRX dobry dla każdego typu skóry.
Zabieg Cosmelan na przebarwienia
W walce z przebarwieniami niezastąpiony jest zabieg Cosmelan. Jest to mieszanka kwasów i substancji roślinnych o działaniu silnie depigmentującym, złuszczającym i blokującym tyrozynazę. Enzym ten jest kluczowy w procesie tworzenia melaniny odpowiedzialnej za przebarwienia. Kuracja ma swoje wady i zalety. Podstawową zaletą jest jej ogromna skuteczność, natomiast wadą okres rekonwalescencji trwający często ponad tydzień w zależności od typu skóry. Kuracja jest też dość długa, ponieważ po zabiegu wykonanym w gabinecie niezbędna jest 3-miesieczna kontynuacja terapii w domu. Polega ona na stosowaniu kremu Cosmelan 2 który, również może powodować podrażnienie skóry. Mimo tego zabieg ten jest rewelacyjną terapią, która przeprowadzona zgodnie z zaleceniami da pacjentowi satysfakcjonujący efekt.
Peeling chemiczny a starzenie się skóry
Dla osób walczących z procesami starzenia i chcących poprawić jędrność skóry, często zalecany jest kwas glikolowy. Świetnie sprawdza się w walce z chronostarzeniem, fotostarzeniem, rogowaceniem a także hiperpigmentacją. Podobne zastosowanie ma kwas trójchlorooctowy zwany w skrócie TCA, jest jednak kwasem mocniejszym dla bardziej odpornych skór. Zalecany również w przypadku leczenia blizn potrądzikowych.
Reasumując, peelingi chemiczne to świetna metoda walki zarówno z przebarwieniami jak i różnego rodzaju problemami trądzikowymi, oraz doskonały sposób na walkę z procesami starzenia. Jeśli wykonywane są przez osobę odpowiednio wykwalifikowaną ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest niewielkie, a efekt jaki można osiągnąć potrafi pozytywnie zaskoczyć.
Przed peelingiem chemicznym jak i każdym innym zabiegiem z oferty naszej kliniki zalecamy wykonanie zabiegu Aquasure H2, który łączy w sobie złuszczanie, nawilżanie i odżywianie. Dzięki zabiegowi złuszczamy naskórek za pomocą spiralnej głowicy emitującej wodę, wodór oraz składniki odżywcze pod ciśnieniem. Wodór ma zdolność przenikania do głębokich warstw skóry, dzięki czemu oczyszcza ją na poziomie komórkowym. Działa także przeciwstarzeniowo. Dogłębne oczyszczenie skóry z zaskórników i warstwy rogowej naskórka sprawia, że przygotowujemy ją idealnie do dalszych zabiegów, sprawiając że ich działanie jest jeszcze skuteczniejsze.