Widoczne na skórze naczynka to tak zwane teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne przeświecające przez naskórek. Występują one pojedynczo oraz w postaci rozbudowanych sieci naczyniowych. Z punktu widzenia medycznego nie są one groźne, jeżeli nie mają podłoża chorobowego. Stanowią natomiast defekt kosmetyczny, który ma tendencję do pogłębiania się wraz z wiekiem. Jak się ich pozbyć?
Najczęściej pojedyncze naczynka widoczne są w okolicy skrzydełek nosa i policzków, ale mogą występować również na całej twarzy oraz ciele. W obszarze twarzy i dekoltu częstym zjawiskiem jest rumień spowodowany bardzo drobną, zwartą i gęstą siecią naczyń włosowatych. Na ciele rozszerzone naczynka oraz żylaki najczęściej pojawiają się w okolicy kończyn dolnych.
Rozszerzone naczynka – skąd się biorą?
Teleangiektazje mogą być spowodowane wieloma różnymi czynnikami takimi jak nadmierna ekspozycja skóry na słońce, wiatr, bardzo wysoką lub niską temperaturę. Inną przyczyną mogą być uwarunkowania genetyczne lub choroby takie jak: toczeń rumieniowaty, trądzik różowaty, nadciśnienie tętnicze, a także zaburzenia hormonalne oraz choroby wątroby. Naczynka mogą pojawiać się również po terapiach preparatami miejscowymi np. glikokortykosteroidach oraz lekami ogólnoustrojowymi. Czasami skłonność do rumienia i naczynek nie jest efektem żadnej choroby, a tylko cechą osobniczą. Zdarza się, że u niektórych osób rozszerzenie naczyń krwionośnych pod wpływem emocji utrzymuje się nieco dłużej, pojawia się mocny rumień dający uczucie gorąca, a następnie skóra wraca do prawidłowego stanu. Kiedy problem ten powtarza się zbyt często może dojść do utrwalenia się rumienia czyli tzw. erytrozy. Jeżeli naczynka mają podłoże chorobowe, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Skóra naczyniowa wymaga szczególnej pielęgnacji ze względu na jej wrażliwość. Częste są liczne nietolerancje na kosmetyki spowodowane prawdopodobnie uszkodzeniem ścian naczyń. Występuje również nadwrażliwość na zmiany temperatur oraz a inne bodźce. Z tego względu osoby ze skórą naczyniową bezwzględnie powinny chronić ją przed działaniem promieni UV stosując codziennie filtry z wysokim faktorem (SPF50). Ponadto należy unikać wszelkich kosmetyków rozgrzewających i podrażniający takich jak produkty z kofeiną czy peelingi ziarniste. Warto wykonywać też delikatne masaże twarzy usprawniające przepływ krwi i limfy.
Cera naczynkowa – jakie kosmetyki wybrać?
Kosmetyki do skóry naczyniowej powinny zawierać substancje, które mają działanie przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne oraz pobudzające krążenie krwi. Często zalecane są preparaty z wyciągami z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, ostropestu plamistego, nagietka czy rumianku. Rośliny te bogate są we flawonoidy, czyli substancje które działają właśnie przeciwzapalnie i uszczelniają naczynia krwionośne. Takim flawonoidem jest np. rutyna. Ponad to zaleca się stosowanie witamin takich jak witamina C, PP oraz K. Można przyjmować je w postaci kroplówek dzięki, którym mamy pewność że substancje te zostaną przyswojone przez nasz organizm. Dzieje się tak, ponieważ podawane są bezpośrednio do krwioobiegu.
Musimy pamiętać, że suplementacja witaminowa oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków jedynie spowalnia lub zapobiega pojawianiu się nowych naczyń, natomiast postępowanie to nie sprawi, że naczynka znikną. Jeżeli chcemy się ich pozbyć musimy rozpocząć terapię medyczną.
Medycyna estetyczna a rozszerzone naczynka i rumień
Na rynku mamy wiele możliwości takich jak elektrokoagulacja, czy zabiegi laserowe. W przypadku rozległych naczynek na nogach możemy też rozważyć skleroterapię.
Jeśli chodzi o leczenie rumienia i drobnych naczynek na twarzy świetne rezultaty daje głowica Dye-vl. Urządzenie to nie jest laserem o konkretnej długości fali, natomiast jest źródłem wąskopasmowego pulsacyjnego światła. Energia z przedziału 500-600nm przekazywana jest selektywnie i ukierunkowana na barwnik. Takim barwnikiem jest hemoglobina zawarta w krwi ale także i melanina w skórze. W przypadku rumienia i naczynek działamy na hemoglobinę. Termiczne zamknięcie naczynek skutkuje ich zniknięciem. W technologii tej została połączona wysoka energia z krótkim czasem impulsu, dzięki czemu zniwelowane zostało ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy zwiększeniu skuteczności. Efekty często widoczne są już po pierwszym zabiegu, natomiast większość pacjentów potrzebuje wykonania serii. Ilość zabiegów zależna jest od stopnia zaawansowania problemu. Najczęściej zalecanych jest około 4 zabiegów w odstępach co 3-4 tygodnie.
Naczynka na nogach – jak z nimi walczyć?
Naczynka na nogach są nieco innym problemem, niż te występujące na twarzy. Są to zazwyczaj powierzchowne drobne żylaki umiejscowione w skórze właściwej lub między skórą właściwą, a tkanką podskórną. Powstają zazwyczaj przez zaburzenie przepływu limfy co w efekcie może prowadzić do obrzęków i dalszego powiększania się naczyń. Warto temu zapobiegać poprzez aktywność fizyczną, odpowiednią dietę oraz masaże poprawiające przepływ krwi i limfy jak np. nowa Endermologia Alliance.
W przypadku naczynek na nogach leczenie jest inne. Lepszym rozwiązaniem od Dye-vl jest laser Nd:Yag o długości fali 1064nm, który dobrze sobie radzi z większymi naczynkami niż te występujące na twarzy. Urządzenie Cutera excel HR to właśnie laser Nd:Yag, który dzięki specjalnemu oknu szafirowemu chłodzi skórę do temp. 4st. C. Dzięki temu zabieg jest dużo bardziej komfortowy dla pacjenta niż inne lasery tego typu. Po zabiegu pacjent może zaobserwować rumień i obrzęk, które najczęściej ustępują w ciągu 24 godzin. Sporadycznie pojawiają się też siniaki, które znikają po 7-10 dniach. Po zabiegu zaleca się stosowanie chłodnych kompresów. Jak we wszystkich zabiegach laserowych obowiązkowa jest wysoka fotoprotekcja. Zabiegi zaleca się wykonywać w odstępach nie krótszych niż 4-6 tygodni, a w przypadku większych naczyń należy zachować odstęp nawet 2-3 miesięcy.
Innym rozwiązaniem w przypadku trudnych naczynek na nogach jest skleroterapia. Zabieg ten polega na iniekcyjnym podaniu do zmienionej chorobowo żyły preparatu, który powoduje jej zamkniecie. W przypadku tego zabiegu konieczne jest noszenie uciskowych pończoch przez okres około 3 tygodni po zabiegu. Podobnie jak w przypadku zabiegów laserowych konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna. W celu uzyskania optymalnych efektów należy odpowiednio dbać o układ żylny.
Wybór metody leczenia naczynek oraz żylaków zawsze powinien sugerować lekarz. Warto też wcześniej zrobić odpowiednie badania, aby sprawdzić stan i drożność naczyń. U pacjentów ze skłonnością do powstawania naczynek istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem będą się pojawiać kolejne, dlatego warto co pewien czas powtarzać zabiegi.