Na naszej skórze często obserwujemy różnego rodzaju znamiona, które często kojarzone są z potocznym słowem „pieprzyk”. Przybierają one różne kształty, kolory i wielkości. Najczęściej jednak nie jesteśmy w stanie ich zdiagnozować, mamy dużo wątpliwości oraz pytań. Odpowiadamy na niektóre z nich!
Skąd biorą się zmiany skórne?
Czynników, które powodują powstawanie różnych zmian skórnych jest wiele. Możemy wyszczególnić, między innymi wpływ promieniowania słonecznego, leki, hormony, bakterie, złą pielęgnacje, czynniki genetyczne, choroby oraz alergie. Każdy z powodów jest tak samo niebezpieczny i może powodować zarówno zmiany o charakterze łagodnym jak i złośliwym.
Znamiona skórne możemy podzielić ze względu na ich budowę, pochodzenie oraz rodzaj.
Brodawki wirusowe mające miano tak zwanej kurzajki, powstające przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego – HPV wyglądem przypominają małe szorstkie grudki w kolorze naszej skóry lub lekko brunatnym. Cechują się one twardością i wyraźnym odgraniczeniem od zdrowej skóry. Zakazić możemy się zarówno przez kontakt bezpośredni z nosicielem jak i pośredni, na przykład korzystając z ręcznika osoby zakażonej. Nie we wszystkich przypadkach dochodzi do infekcji jednak należy zwracać uwagę na zmiany pojawiające się na ciele, szczególnie gdy często korzystamy z tak zwanych miejsc podwyższonego ryzyka np. basen, sauna. Te małe szorstkie uwypuklenia, pojawiając się na ciele, mogą różnić się podatnością na leczenie.
Częstymi, występującymi na ciele są znamiona barwnikowe, potocznie nazywane pieprzykami. Zmiany charakteryzują się zabarwieniem od jasnobrązowego aż po ciemny brąz. Posiadają różną wielkość, najczęściej są płaskie i mogą zmienić swój charakter dlatego bardzo ważna jest ich obserwacja.
Kolejnymi są brodawki łojotokowe mające miano znamion starczych, zlokalizowane są często na plecach, jednakże mogą obejmować również inne części ciała. Niekiedy przybierają ciemne zabarwienie dlatego można je pomylić ze zmianami barwnikowymi. Uformowanie tych zmian najczęściej jest dosyć nieregularne, pomarszczone i rogowaciejące. W niektórych przepadkach bardzo powierzchownie łączą się ze skórą dlatego istnieje możliwość odłączenia się. Najczęściej są to zmiany łagodne jednak nie należy ich bagatelizować.
Naczyniaki krwionośne i rubinowe charakteryzujące się kolorami w odcieniach czerwieni, są to zmiany wywodzące się z układu krwionośnego. Zazwyczaj niegroźne, występujące w różnej wielkości i stanowiące defekt kosmetyczny. Zdarza się, że występują one od urodzenia, jednak część czynników takich jak zaburzenia hormonalne, choroby ogólnoustrojowe lub starzenie, powodują ich powstanie bez względu na wiek.
Uwarunkowania genetyczne również odgrywają ważną role w diagnozowaniu zmian występujących na ciele, ponieważ każdy z nas może być obciążony po swoich przodkach. Zmiany takie często, nawet przez wiele lat mogą być utajone i nie dawać żadnych objawów. Powstawanie zmian może również być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi co związane jest często z nadprodukcją lub niedoborem niektórych hormonów.
Długie i częste kąpiele słoneczne również niekorzystnie wpływają na naszą skórę i mogą skutkować powstaniem rogowaceń słonecznych (starczych) – jest to główna postać przednowotworowa. Kolejną możliwością są zmiany złośliwe wywoływane przez promienie słoneczne takie jak rak, czy czerniak złośliwy.
W czasie zetknięcia naszej skóry z alergenem również może wystąpić reakcja w postaci zaczerwienienia, wysypki lub swędzącej krosty. Czynnikiem często wywołującym zmiany na ciele są bakterie, mogą one wywołać różnorodne wykwity podczas urazów lub przerwania ciągłości naskórka.
Artykułem tym chcieliśmy zaapelować, że samemu trudno jest właściwie rozpoznać rodzaj znamienia, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem. Nie ma reguły, ponieważ nie dające objawów, łagodnie wyglądające znamię skórne może być czerniakiem złośliwym, natomiast czarna, swędząca kropka – niegroźną brodawką łojotokową.
W RevitaLife każde znamię skórne jest dokładnie przebadane podczas wizyty u lekarza specjalisty. Kwalifikujące się do usunięcia zmiany traktowane są najwyższej jakości laserem CO2, który zapewnia pełen komfort i bezpieczeństwo podczas zabiegu.